Alates 2023 septembrist tuleb luminofoor-valgustorud asendada LED valguslahendustega

Euroopa Komisjon on vastu võtnud määruse, millega keelustatakse alates 2023 septembrist luminofoor-valgustorude müük Euroopa Liidus. Selle määrusega keelatakse elavhõbedat sisaldavate valgusallikate müük, sest tehnoloogia arenguga ning erinevate keskkonnasõbralike lahenduste turule tulekuga valgustite valdkonnas ei ole otstarbekas jätkata luminofoor-valgustorude kasutamist. (1) Kõige levinumad luminofoorvalgustid on T5 lineaarne luminofoor-valgustoru ja T8 lineaarne luminofoor-valgustoru ning nende kasutamine on alates 24.08.2023 keelatud. (2)

Keda uus määrus puudutab?
Määrus puudutab kõiki ettevõtteid, avalikke asutusi, lasteaia-ja koolihooneid, treeningsaale, tualette jne. Sellest tulenevalt peavad kõik ettevõtted, majapidamised ja teised asutused olemasolevad luminofoor-valgustorud välja vahetama energiasäästlike ja keskkonnale ohutute LED valgustorude ja teiste LED valguslahenduste vastu.

Kuidas aru saada, kas kasutusel on luminofoor-valgustoru või LED valgustoru?
Luminofoor-valgustorusid iseloomustab üldjuhul pikem aeg valguse täisvõimsuse saavutamisel ning „särisemine“ valgusti põlemisel. Luminofoor-valgustoru eluaja lõppedes hakkab valgusti vilkuma ning seejärel lakkab töötamast. Valgustorule kaugelt peale vaadates on väga raske eristada, kas tegemist on luminofoor toruga või LED toruga. Selleks, et kindel olla, tuleks ühendust võtta oma majahalduri, elektriku või muu spetsialistiga ning välja selgitada, milliseid valgustorusid kasutatakse sinu asutuses.

Mida ma tegema pean?
LED House soovitab kõikidel ettevõtetel ja asutustel üle vaadata, millised valgustid on nende pindadel kasutuses ning mitte jätta luminofoor-valgustorude väljavahetamist LED valguslahenduste vastu viimasele hetkele, sest uue määruse kohaselt on juba selle aasta septembrist keelatud luminofoor-valgustorude kasutamine.

Kui Sul on vaja konsultatsiooni, lisainfot või meie nõu, siis oleme Sinu jaoks olemas kiire ja parima teenindusega!

TUTVU TOODETEGA SIIN!

Võta meiega ühendust juba täna:
Telefon: (+372) 56 202 303
Email: info@ledhouse.ee

(1) European Council for an Energy Efficient Economy (2023, 18. aprill). EU Commission adopts regulation to ban all fluorescent lighting by September 2023. https://www.eceee.org/all-news/news/eu-commission-adopts-regulation-to-ban-fluorescent-lighting-by-september-2023/
(2) Project Nekton (2023, 02. mai). The EU ban on fluorescent lamps: What you need to know. https://www.projectnekton.com/en/information/eu-ban-on-fluorescent-lamps/