Mis on valgusarvutus ja kellel seda vaja on?
Nüüd, kus sisekujundusest ja sellega seonduvate trendidega kaasas käimisest on saanud rahvasport, on ka valgustid saamas vaipade ja diivanite kõrval võrdväärseteks osatäitjateks.
Ja õige on! Elades vööndis, kus talvekuudel jagub meile parimal juhul vaid paarkümmend tundi päikesevalgust ning suur osa elust toimub tubastes tingimustes, tuleb elus püsimiseks valgus kunstlikult luua.
Et siis poodi, valgustid ja pirnid korvi, kõik see omakorda seina või lakke, lüliti sisse ja ongi asi ants?
Jah ja ei.
Tuba võib saada küll valgeks, kuid kas ka efektiivselt? Kaheldav.
Milleks valgusarvutust vaja on?
Kellel reaalteadustega lähisuhteid ei ole, siis tundub valgusarvutus tõenäoliselt tüütu lisakohustus ja milleks seda üldse vaja on kui lülitist lamp tööle läheb ja päris küünlavalgusel toas ringi toimetama ei peagi?
Esimene oluline punkt on loomulikult inimsõbralikkus.
Meie inimesed oleme juba kord nii loodud, et vajame valgust selleks, et toimida. Aga valesti suunatud või vale võimsusega valgus võib meie tervisele hoopis rohkelt kahju, mitte kasu tuua.
Valgusarvutus aitab ära määrata valguslahenduse räiguse, ehk selle kui mugav või ebamugav inimesel just selle konkreetse lahenduse keskel toimetada on. Valesti tehtud valgusprojekti ja valgusarvutuse tagajärjeks võivad olla tervisekahjustused ning sellest tulenevalt ka otseselt töövõime langus.