Aeg-ajalt kuuled, et: “vaheta oma hõõgniidiga pirnid LED pirnide vastu välja”, ning et “LED lambid ei kuluta ju üldse elektrit”. LED pirnide tootjad on näinud suurt vaeva, et pirnide hinda lõpptarbija jaoks alla tuua. Täna maksavad nad samapalju nagu tavaline halogen pirn. Peamine erinevus seisneb kestvuses.
LED pirnid kestavad hariliku kasutamise juures pakendi järgi 15 000 tundi, kuid päriselus jääb see sageli pigem 10 000 tunni kanti. Tavaline hõõgniidiga pirn kestab keskmiselt 1-3 kuud. See tähendab, et ühe LED pirni eluea jooksul tuleks ära kasutada 10-30 hõõgniidiga pirni või 4 halogen pirni või umbes 2 CFL pirni. Kuid erinevus ei seisne ainult kestvuses, vaid ka efektiivsuses.
Kui vaadata nende elektrikulu, siis harilik LED pirn kasutab keskmiselt 5-9w elektrit. Allpool võrdleme seda teiste lambipirni tüüpidega:
• Hõõgniidiga lambipirnid: 40-60W
• Halogenpirnid: 30W
• CFL pirnid: 10W
Võrreldes LED pirnide 5-9W energiakasutusega (et saavutada 60W hõõgniidi pirniga sama valgustugevus, on tarvis ca 8W LED pirni), siis on selge, miks LED lampide ja valgustite abil elektrikulud madalamad on. Kuid miks see nii on ja mis on see teadus LED pirnide pika eluea taga?
LED pirnide madalama elektritarbimise taga on tegelikult üks pisike vidin LED pirnide sees – semikonduktor ehk pooljuht. Tema roll on elektriühenduse korral võimaldada piiratud hulgal elektril läbida ning ülejäänud elektrienergia vabaneb valgusena. See on väga lihtsustatud ülevaade, aga tänu taolisele ülesehitusele tarbibki LED teistest lambipirni tüüpidest märgatavalt vähem elektrienergiat.
Kui vahetada kõik kodu- ja tööruumide lambipirnid LED pirnide vastu välja, siis raha kokkuhoid on garanteeritud. Sõltuvalt LED pirnide tüübist ja suurusest, tasuvad nad ennast mõõduka kasutamise puhul juba esimese 3-6 kuuga ära. Sealt edasi on puhas raha kokkuhoid.
Erinevalt tavalistest lambipirnidest, ei kuumene LED pirnid tavakasutamise juures üle. See vähene soojusenergia mis nende töötamise jooksul tekib, juhitakse sujuvalt laiali ning lampirinid ei ole puudutusel tulised. Lisaks, harilike lambipirnide puhul (eriti hõõgniidiga ja halogen pirnide puhul) kasutatakse suurem osa elektrienergiast ebaefektiiselt soojusenergia tootmisele. LED valgustid kasutavad väga suure osa oma elektrikulust just valguse tootmisele, mitte lambipirini soojendamisele.
CFL ja hõõgniidiga pirnide valmistamisel on kasutatud elavhõbedat, mis lambipirni purunemisel keskkonda vabaneb. Seetõttu käsitletakse neid ka ohtliku jäätmena. CFL ja LED pirnide puhul selliseid tooraineid ei kasutata.
Mõlemal on oma eelised ja puudused. Näiteks LED pirnide tugevus on lihtne paigaldus ja nende sobivus väga mitme valgustitüübiga. LED ribasid on väga lihtne iga mööbli või sisekujunduse elemendiga integreerida ja lihtsa vaevaga terve ruumi atmosfääri muutmine kas romantilisemaks, luksuslikumaks, soojemaks, külmemaks, või koguni värviliseks.
Kui soov on valgustada mööblit või köögikappe, siis LED ribade abil on seda kõige lihtsam ja efektiisem teha. Lisaks, on võimalik valgustus siduda erinevate anduritega, et näiteks viipe peale valgusti tööle või kinni panna. Valguse värvide valik on väga lai ning võimalik iga soovi järgi kujundada.
Kui on näiteks vaja seina-, põranda- või laevalgusteid LED pirnidega varustada, siis on neid saadaval erinevate suurustega ja kujudega. Lisaks, saab valguse tugevuse (ehk valguse eredus) ja tonaalsuse vahel valida. Näiteks, päevavalge või sume õhtune valgus.
Meilt saab väga laia valik erinevaid LED tooteid, lampe, pirne ja LED ribasid. Inspiratsiooni saamiseks tutvu meie tehtud töödega ja sirvi e-poe laia tootevalikut. Maksa valguse eest vähem.
Meie veebisait kasutab küpsiseid parema kasutuskogemuse võimaldamiseks
Loe lisaks: Isikuandmete töötlemine